Çelik Nedir?

Çelik, bir demir ve karbon alaşımı olarak karşımıza çıkmakta olan bir maddedir. Karbondan farklı oranlar içerisinde alaşım ve saf olmayan elementleri barındırır. Çeliklere daha farklı özellikler kazandırmakta olan, içerisinde yer alan elementlerin kimyasal olan bileşenleri ve de çeliğin iç yapısı olabilmektedir. Çeliklere değişik oranlar içerisinde alaşım katılması haricinde, çeşitli bazı işlemler de uygulayarak kullanım amaçlarına göre değişik özellikler barındırmakta olan malzemelerin elde edilmesi sağlanır.

Kükürt, Fosfor, Silisyum ya da Manganez olarak adlandırılan elementler, üretim esnasında kullanılan hammaddeler arasında yer alıp, çelik maddesinin içerisinde de belli oranlarda yer almaktadır. Diğer yer alan elementler olan maddeler ise, istenilen ve talep edilen miktarlar çerçevesinde ilave edilebilmektedir.

Çelik maddesi, çelik cevherinden ya da hurdalardan geri dönüşüm olarak iki farklı şekilde üretimi gerçekleştirilen ürünlerdir. Sıvı çelik üretimi, döküm ile beraber ingot olarak isimlendirilmekte olan ve sürekli döküm durumu ile beraber kütükler ya da blum metotları ile şekillendirilebilir.

Çelik Özellikleri Nelerdir?

Çeliğin özelliklerine bakacak olursak;

  • Çeliklerin oldukça büyük bir oranla ısıl işlemlere karşı duyarlı özelliklerde olduğunu söyleyebiliriz. Kimyasal bileşimler haricinde uygulanmakta olan ısıl işlemler ile beraber, talep edilen, mekanik özellikler, sertlik ve mekaniklere göre üretilebilir. Bunun haricinde korozyonlara, yüksek sıcaklıklara ve de elektriksel özelliklere karşı da dayanıklı bir şekilde yapılabilmektedir.
  • Çelikler, yapılarından ötürü, belli sıcaklıklara göre ısıtıldıklarında şekillendirme özelliklerine kavuşabilirler, bu da haddeleme, dövme ya da presleme yapılabilmesine imkan tanır.
  • Kimyasal bileşimler ve de içyapılar olarak uygun bir şekilde farklı yöntemlere bağlı bir şekilde, soğuk bir şekilde de şekil verilebilmektedir.
  • Talaş kaldırmakta olan tezgahlar içerisinde işlenip, dilediğiniz gibi şekilde ve yüzey düzgünlüklerine getirilebilme özgürlüğü bulunur.
  • Kimyasal bileşimlere uygun bir şekilde çelikler, kaynaklar ile beraber birleştirilme özelliklerine sahip maddelerdir.
  • Çeliklerin oldukça büyük bir kısmı, çeşitli yöntemlere bağlı olarak metal ile kaplama, boyanma ve de emaye yapılmalara, plastik maddelere kaplamaya elverişli maddelerdir.


Bir cevap yazın