Çeliğin Paslanmaması İçin Ne Yapılır?

Çelik, dünya içerisinde en dayanıklı ve güvenilir olan materyaller arasında yer alabilmektedir. Bu sebepten ötürü de inşaat, imalat ya da altyapının gelişimi konular ve daha fazlası için kullanımı gerçekleştirilmektedir. Oldukça dayanıklı olan bu madde, bazı aralıklar ile beraber bakım gerektiren malzemeler olarak da yer almaktadır.

Çeliği etkilemekte olan en önemli problemlerden birisi pas olmaktadır. Bu, genel olarak herhangi bir çelik boru ya da başka bir çelik malzemenin paslanmaya başlamasından sonrasında ortaya çıkar. Korozyon olarak adlandırılan, çeliğin belli bir süre su ya da oksijen ile temasta bulunması olarak tanımlanabilir. Bu nedenle de kontrol edilmeleri oldukça zor bir durumdur. Ancak paslanmanın önüne geçecek ve çelik malzemelere zarar vermesini önleyecek önlemler de alınabilmektedir.

Bu önlemlere bakacak olursak;

Çeliği Belli Düzenler ile Temizlemek

Çeliğin paslanmasının önüne geçmek için astar, kaplama ya da farklı özelliklerdeki boyalar işinize yarıyor olsa da düzenli bir şekilde bakım gerektirmektedir. Çeliğin en önemli şekilde bakımı, düzenli olarak temizlenmesi olarak söylenebilir. Bu nedenle bazı kimyasal boya ya da astar yerine, sirke, kabartma tozu ya da hidrojen peroksit gibi ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Alternatif olarak Galvanizli Boya Satın Alın

Galvanizli çelik borular, pas oluşumlarına karşı olarak çinko kaplı olan borulardır. Genel olarak su taşıma amaçlı olarak kullanılmakta olan bu borular, senelerce iyi performans sunabilmektedir. Bakır borulara göre çok daya uygun fiyatlı, plastiklerden daha dayanıklı bir yapıda ve büyük inşaatlarda, su taşımalarında kullanılan en iyi alternatif olarak nitelendirilebilir.

Pas Temizliği Gerçekleştir

Pas, doğal yollarla ortaya çıkmakta olan bir element olarak karşımıza çıkmasından ötürü, tamamı ile ortadan kaldırılması ve önüne geçilmesi zor olabilmektedir. Fakat, pas belirtilerinin ortaya çıkma durumlarında, ne kadar hızlı bir şekilde tepki gösterirseniz o kadar kolay temizleyebilirsiniz. Bir çelikte pas oluşumuna dair bir belirti gördüğünüz takdirde, nalburdan bu pası kazımak için bir fırça ve pas sökücü olarak WD-40 olarak adlandırılan malzemeyi sayın alabilirsiniz. Böylece paslanmayı temizleyerek uzun süre boyunca da oluşumlarının engellenmesine yardımcı olabilirsiniz.Bir cevap yazın