Çelik Halat

Çelik Halat

Çelik halatlar ağır sanayi uygulamalarında mevcut aşırı ortam koşullarına ve mekanik etkilere dayanabilmelidir. Özellikle ağır sanayi için çeşitli halatlar, halat ucu bağlantı parçaları ve müşteriye özel çözümler sunmaktayız.

Çelik Halatlar

Çelik halat, çelikten yapılmış bir tel halat türüdür. Yüksek mukavemet, düşük esneme ve iyi aşınma direncinin gerekli olduğu uygulamalarda kullanılır.

Çelik halatlar genellikle içeriğe, yapısına ve çapa göre sınıflandırılır. Bundan dolayıdır ki karşımıza çok sayıda farklı ürün çıkar. Çelik halat çeşitleri söz konusu olduğuz aman karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır. Bunları; bükümlü, örgülü ve sarmal olarak sıralayabiliriz.

Çelik halatlar, uygulama gereksinimlerine bağlı olarak genellikle demir veya alaşımlı çeliklerden yapılır. Çelik halatlar birçok endüstride kullanıldıklarından çeşitli çaplarda, uzunluklarda ve çekme dayanımlarında mevcutturlar.

Çelik halat, çeşitli şekillerde bükülebilen yüksek mukavemetli telden yapılır. En yaygın çelik halat türü, bir çekirdekle birlikte bükülmüş birkaç telden oluşan tel halattır.

Bu aşamada çelik halatların günümüz koşullarında farklı özelliklere sahip bir şekilde tasarlandıklarını rahatlıkla ifade edebiliriz. Ancak bu sayede tam olarak üst seviyede hizmet sunan tasarımlardan söz edebiliriz.

Çelik halatların farklı özelliklere sahip olması; fiyatlarına da etki ektedir. Dolayısıyla çelik halat fiyatları farklı nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

çelik halat

Çelik Halat Fiyatları

Çelik halatlar inşaat ve madencilik uygulamalarının yanı sıra vinçlerde, vinçlerde, asansörlerde ve diğer ağır makinelerde kullanılmaktadır. Çelik halatlar, güçlü ve dayanıklı olmanın yanı sıra, diğer halat türlerine göre çok daha güçlüdür. Farklı özelliklere sahip bir şekilde üretilen çelik halatlar farklı fiyat seçenekleri halinde karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla bu tarz bir ürün satın alırken; çelik halat fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yapmak her zaman önerilmektedir. Özellikle son zamanlarda çelik halatların çok daha kaliteli bir şekilde üretiliyor olması; karşımıza aşağıdaki gibi avantajları çıkarmaktadır;

  • Kolay bakım
  • Düşük ağırlık
  • Yüksek çekme mukavemeti

Çelik halatlar, ağır yüklere kırılmadan veya yıpranmadan dayanacak şekilde yüksek çekme mukavemeti ile üretilebilir. Ayrıca çelik halatlar, taşınmasını kolaylaştıran diğer halat türlerinden daha hafiftir. Yine çelik halatlar geleneksel doğal lifler gibi paslanmaz veya çürümez. Bu nedenle kullanımdan sonra çok az bakım veya temizlik gerektirir.

Bütün bu özellikler çelik halat ürünlerinin her zaman popüler olmasını da mümkün kılmaktadır.

Çelik Halat Klemensi

Çelik halatların pratik bir şekilde birbirlerine bağlanmasında kullanılan ekipmanlara çelik halat kelemensi denir. Bu ekipmanlar özellikle; çelik tel halatlarda etkili bir düzeyde kullanılmaktadır.

Çelik tel halat, çelikten yapılmış bir kablo türüdür. Bu halatlar genellikle inşaat, madencilik, nakliye ve ağır yüklerin kaldırılması gereken diğer sektörlerde kullanılmaktadır.

Çelik halat klemensi, ağır yüklerin taşınması sırasında kullanılan ekipmanlardır. İşçilerin yapacakları taşıma işlemlerini kolaylaştıran ve insan gücünün yetersiz kaldığı malzemeleri taşımaya yardımcı olan bu ekipmanlar, üretim olarak son derece kaliteli ve uzun ömürlü malzemelerden üretilir

Çelik Halat Klemensi A Tipi (Tablo)

 

Kod Ölçü (mm) A (mm) B (mm) C (mm)  D (mm) E (mm)  F (mm) G (mm)
K6 6 12 17 14 5 14 23 24
K8 8 15 21 16 6 17 28 30
K10 10 19 28 20 8 21 38 37
K12 12 24 34 25 10 27 45 47
K15 15 29 40 30 12 32 52 56
K20 20 36 47 36 14 38 62 70
K22 22 40 52 39 16 43 69 77
K25 25 43 56 44 18 50 76 85
K28 28 48 62 48 20 57 85 95
K32 32 55 67 51 22 61 93 108
K40 40 64 82 62 24 73 111 120
K45 45 72 88 70 27 86 123 137
K50 50 80 95 80 30 95 135 154

Çelik Halat Klemensi nedir?

Çelik halat klemensleri, bağlantı elemanı olarak bilinen klemenslerdir. Bu klemensler, çelik halatlar içerisinde yapıştırma, soketleme ve preslemenin imkansız olduğu ya da geçici bağlantılara ihtiyaç duyulduğu zamanlarda kullanılırlar.

Çelik halat klemenslerini tercih ederken ve kullanırken dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Tanıtıcı halde hazırlanan ölçüler kesinlikle okunaklı olmalıdır. 
  • Bu klemenslerin üzerinde herhangi bir kırık, çatlak, oyuk ya da hasar yer almamalıdır.
  • Tercih ettiğiniz halatın çapına göre bir klemens seçmelisiniz.
  • Isıl işleme tabi tutulmaması gereklidir.

Çelik Halat Kelepçesi

Çelik halat kelepçesi, bir çelik tel halatın ucunu tutmak için kullanılan bir çelik tel halat kelepçesidir. Bu ekipmanlar iki parçadan oluşurlar.

Bir parça kiriş veya kiriş üzerine monte edilebilen sabit parçadır. Diğer kısım, çelik tel halatın uzunluğunu gerçek gereksinimlere göre ayarlamak için sabit parçaya cıvata ve somunlarla bağlanan hareketli kısımdır.

Çelik Halat Gerdirme

Çelik halat gerdirmenin temel amacı, tel halat üzerinde sabit bir gerilim sağlamaktır. Bu, yeterli çekme mukavemetine, uzama ve burulma sertliğine sahip olmasını sağlar. Çelik halat gerdirme, aşağıdakiler gibi çeşitli endüstrilerde kullanılır:

  • İnşaat Sektörü
  • Enerji Endüstrisi
  • Taşımacılık Sektörü

İnşaat şirketleri ağır malzemeleri kaldırmak için tel halatlar kullanır. Bu nedenle halatların her zaman uygun gerilim altında olduğundan emin olmaları gerekir. Taşımacılık sektöründe çelik halat gerdirmeler; asansör ve vinçlerde tel halatlar kullanılmaktadır. Ayrıca bu halatlarda herhangi bir kaza olmadan düzgün çalışabilmeleri için yeterli gerginlik olmasını sağlarlar.

Enerji santralleri, ağır makinelerin taşınması için büyük ölçekli vinçler kullanır. Bu nedenle, bu vinçlerin her zaman uygun gerilim altında kalması önemlidir. Tüm bu bilgiler ışığında çelik halat gerdirme ekipmanları her zaman ilgi gören tasarımlar arasında yer alırlar.

Çelik Halat Makarası

Çelik halat makarası, yapımında halat elemanı olarak çelik halat kullanan bir makara türüdür. Çelik halatlar tipik olarak ağır yükleri tutmaları gereken ancak ağır kuvvetlere maruz kalmadıkları durumlarda kullanılır.

Bunun nedeni, çelik halatların diğer halat malzemelerinden daha ağır olma eğiliminde olmalarıdır. Bu nedenle diğer makara türlerinden daha fazla ağırlık kapasitesine sahiptirler.

İnce Çelik Halat

İnce çelik halat, genellikle hafif ölçülü kablo veya ince ölçülü kablo olarak adlandırılan bir tür tel halattır. Genellikle güçlü kablolara ihtiyaç duyduğunuz, ancak üzerlerinde fazla yük olmayan endüstriyel uygulamalarda kullanılır.

Çelik Halat Bağlantı Elemanları

Çelik halat bağlantı elemanları piyasadaki en baskın ürünlerden biridir. Çelik halat bağlantı elemanları, yüksek kalitesi ve dayanıklılığı nedeniyle piyasada büyük bir talep görmektedir. Çelik halat, onu güçlü ve dayanıklı kılan yüksek kaliteli malzemeden yapılmıştır.

Paslanmaz Çelik Halat

Paslanmaz çelik halat, tel veya metal bağlantılar gibi diğer zincir türlerine kıyasla dayanıklılığı ve sağlamlığı nedeniyle genellikle zincir bağlantı çitlerine alternatif olarak kullanılır. Bu tarz ürünler her zaman geniş kapsamlı bir şekilde kullanıldıklarından pek çok farkı sektör açısından kritik bir etkiye sahiptirler. Bundan dolayıdır ki paslanmaz çelik halatlar; farklı özelliklere sahip bir şekilde tasarlanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

10 mm çelik halat fiyatları ne kadardır?

Günümüzde birçok farklı tel halat türü vardır. Ancak hepsi aynı temel malzemelerden yapılmıştır. Tel halatın ana bileşenleri çelik malzemesidir. 10 mm çelik malzemesi ne çok talep gören ürünler arasında yer alır. 10 mm çelik halat fiyatları ürünün kullanım özelliğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

14 lük çelik halat fiyatları ne kadardır?

Son zamanlarda sıklıkla talep gören çelik halat çeşitleri arasında yer alan 14 lük çelik halat fiyatları; bu tarz ürünlerinin üretim özelliklerinden ve satın aldığını firmanın ücret politikasından kaynaklı olarak değişiklik göstermektedir.

4 mm çelik halat nedir?

Çelik, sağlam, dayanıklı ve paslanmaya karşı dayanıklı olduğu için tel halatlarda kullanılan en yaygın malzemelerden biridir. En yaygın çelik türleri karbon çeliği ve paslanmaz çeliktir. 4 mm çelik halat ürünleri de 4 mm ölçülerde üretilmiş olan halatlardı.

5 mm çelik halat nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere 5mm çağında üretilen çelik halatlara 5 mm çelik halat denir. Bu ürünler geniş kapsamlı bir şekilde kullanıldıklarından yoğun bir düzeyde ilgi görmektedir.

Çelik halat metre fiyatları ne kadardır?

Günümüz koşullarında çelik halat fiyatları söz konusu olduğu zaman çelik halatın özelliğine bağlı olarak metresi 20 TL’den 140 TL’ye kadar farklı fiyat seçenekleri karşımıza çıkmaktadır. Bu aşamada fiyatların sürekli bir şekilde güncellendiğinden de söz etmekte fayda vardır!